Beletrie

The Queen’s Gambit | Walter Tevis

Kniha The Queen’s Gambit z roku 1983, podle které Netflix natočil stejnojmennou minisérii, díky které se v minulém roce celosvětově zvedl prodej šachových setů o více než 1000 %. (Ani my s L. jsme neodolali a přispěli do statistik.)

Kniha až po shlédnutí seriálu

Přestože jsem již viděla uvedenou minisérii (dvakrát – jednou to prostě nestačilo), chtěla jsem si přečíst knihu, díky které tento skvělý seriál vznikl. Číst knihu až poté, co jste shlédli film/seriál, který byl podle ní natočen může mít i své výhody (nejen ty nevýhody, které ale stejně samozřejmě převažují). Například předejdete zklamání z toho, že jste si v knize představovali hlavní postavy úplně jinak a výběr herců vám nesedl. Já jsem díky seriálu přesně věděla, jak Beth vypadá a mohla jsem se více soustředit na samotný děj či jednotlivé šachové hry a nic mě nerozptylovalo.

Vítězem je …

Málokdy (čti téměř nikdy) se mi stane, že se mi filmové zpracování líbí více než kniha, ale The Queen’s Gambit je jednou z těchto výjimek. Kniha byla skvělá, ale seriál byl podle mého názoru ještě o něco lepší. Jeho tvůrci využili originální příběh z 60. let minulého století, o mladé geniální šachistce bojující se závislostí, a ještě jej obohatili o celou řadu tzv. „wow efektů“, které příběhu dodaly pořádné grády. Samozřejmě ale stále musíme mít na paměti, že právě díky skvělé knize vznikl skvělý seriál, proto se mi nechce vyhlašovat vítěze a je to remíza!

Jestli nemáte šachový set, pořiďte si ho

Přijde mi naprosto neuvěřitelné, že někdo dokáže popisovat šachový turnaj tak bravurně, že i přesto, že si nejste schopni všechny uváděné tahy představit, s neskutečným napětím očekáváte každý další.

Pokud jste ještě seriálové zpracování neviděli (nechce se mi věřit, že ještě někdo takový existuje), určitě doporučuji přečíst knihu, která vás jednoznačně nadchne a následně určitě koukněte na seriál, který obsahuje ještě další „bonusy“. Tip na závěr: mějte připravenou šachovnici, protože po přečtení knihy/shlédnutí seriálu nebudete chtít dělat nic jiného než hrát šachy.

2 Comments

  • Mony

    Premýšľala som nad tým, že aká asi bude kniha, keďže ja šach hrať neviem, no seriál ma nadchol…lenže seriál je seriál (pohyblivé obrázky sa lepšie vnímajú😅) a kniha je kniha – kniha o šachu, pre mňa stelesnenie nudy (ale to len preto, že tomu nerozumiem 🙈)…ale zas, ak je kniha aj seriál na rovnakej úrovni (takmer), tak asi sa ku písanému slovu nemusím náhliť, pretože mi seriálové spracovanie bohato stačí…no sestra je z tohto filmového prevedenia tak nadšená, a preto som rozmýšľala, že by som jej knihu, len čo vyjde aj u nás, zaobstarala …takže ďakujem za podelenie sa o názor, môžem ísť na istotu a nebáť sa, že by kniha skalamala 😊…

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *