Beletrie

Nepropadejte panice, odpověď na otázku po smyslu života je „42″

Tuto legendární knihu od Douglase Adamse jsem četl už dříve, ale musím přiznat, že až její skvělé audio zpracování namluvené Vojtou Dykem mě přivedlo k tomu ji náležitě ocenit. Při poslechu (čtení) si člověk říká, že je to opravdu pořádná ptákovina. A taky, že ano. Ale geniální. Tak třeba odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbecvstoupila dnes již do všeobecného povědomí. Snad jen tu skutečnou otázku jsme pořád ještě nedovedli zformulovat. 

Kniha je nabitá vtipnými hláškami, které v lecčems připomínají styl Tarryho Pratchetta (nebo možná pratchettovský styl připomíná Douglase Adamse?). Už jen to samo o sobě z knihy dělá slušný materiál. Tak třeba „[…] Někdo tu zřejmě byl děsně neschopný a L. Prosser se modlil, aby to nebyl on.“ Právě takové hlody často způsobí, že vám vyhrknou ze smíchu slzy, docela jako když pět divokých maelströmů událostí zavířilo v splašených poryvech blázniviny a vyvrhlo chodník

Takže mám pro vás ohromně inteligentní a zajímavej návrh! […] Buď se všichni vzdáte a necháte se trochu zmlátit […] nebo si přečtete Stopařova průvodce galaxií. Veškerý odpor je zbytečný. A pamatujte, NEPROPADEJTE PANICE.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *