Beletrie

Dívka v pavoučí síti (Milénium 04) | David Lagercrantz

S ohledem na to, že původní autor Milénia Stieg Larsson zemřel po sepsání prvních tří dílů (a před vydáním jakéhokoliv z nich!), byla jsem k tomuto pokračování, které napsal jiný autor zprvu skeptická a pár let jsem odolávala. Milénium – původní trilogie si mě však naprosto získala a žádnou lepší severskou krimi jsem již nenašla (i když Kaštánek od Sørena Sveistrupa je v těsném závěsu). Po hlavních postavách (především po Lisbeth) se mi tudíž začalo stýskat, takže jsem si o knihu nakonec řekla k Vánocům a jsem opravdu ráda.

Postavy žijí dál

Přestože David Lagercrantz není Stieg Larsson (jak by také mohl, že?), bylo zjevné, že chování jednotlivých postav opravdu pečlivě studoval, aby cokoliv, co v rámci jím sepsaného pokračování udělají, působilo důvěryhodně. Musím říct, že mě rozhodně přesvědčil o tom, že postavy Lisbeth ani „zasranýho Kalle Blomkvista“ nezemřely spolu s Larssonem.

Rain Man a technologická singularita

Kniha je plná zajímavých témat jako je například vývoj umělé inteligence, související technologická singularita (bod, ve kterém umělá inteligence překoná inteligenci lidskou), problematika autistických savantů (autisté, kteří mají v nějaké oblasti naprosto výjimečné schopnosti, které jsou údajně za hranicí geniality –  zpracováno například ve filmu Rain Man), zajímavé matematické problémy apod.

U beletrie navíc považuji za velký úspěch, pokud mě naláká na nějakou naučnou literaturu, což se tady povedlo, protože jsem si v návaznosti přečtení Dívky v pavoučí síti objednala knihu Ostrovy génia, která se problematikou autistických savantů zaobírá.

Nádech Sherlocka Holmese a Dana Browna

Lisbeth se v tomto díle setká s osobou, která je jí jistým způsobem velmi blízká a která má neskutečnou schopnost podmanit si kohokoliv, koho potká. V tomto ohledu mi kniha, resp. uvedená postava připomněla děsivě podmanivou Eurus – sestru Sherlocka a Mycrofta v seriálovém zpracování Sherlocka Holmese, kterého ztvárnil Benedict Cumberbatch. Ve vztahu k vývoji umělé inteligence a souvisejících rizik jsem si zase vzpomněla na Počátek od Dana Browna.

Pokud se vám líbilo Milénium od Stiega Larssona, myslím, že je velká šance, že se vám bude líbit Milénium od Davida Lagercrantze, tak jen směle do toho.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *