bitcoin standard
Technologie a IT

Báječný svět dobrých peněz aneb 100+1 věcí, jak nám může bitcoin vylepšit život

Kniha Bitcoin Standard slouží jako velmi užitečný nástroj pro porozumění Bitcoinu jako technologii peněz. A to i přesto, že o Bitcoinu jsou jen poslední tři z celkem deseti kapitol knihy.

Ammous nabízí ve zhuštěné podobě ekonomická východiska teorie peněz, resp. toho, co to vlastně jsou peníze. Zásadní je jeho výklad o tvrdosti peněz v duchu rakouské ekonomické školy. Tato tvrdost peněz je založena na jejich vzácnosti. Historicky proto byly úspěšné takové peníze, které vykazovaly vyšší míru vzácnosti než konkurenční prostředky.

Zlato a stock-to-flow

Zlato v tomto ohledu hrálo stěžejní roli. Jako vzácný kov bylo stovky let v hledáčku mnoha lidí. V průběhu historie proto došlo k nahromadění obrovských zásob. Roční přírůstek nového zlata nicméně představuje relativně zanedbatelný zlomek z celkového množství jeho zásob. Poměr mezi celkovými zásobami a novým přírůstkem Ammous označuje jako poměr stock-to-flow.

Jde podle něj o pojem, který je klíčem k pochopení toho, co jsou to peníze. Rovněž jde o důvod, proč bylo zlato historicky tak úspěšné jako peníze. A to ve všech případech, bez ohledu na to, zda bylo zlato přímo fyzicky přítomné v mincích (v nějakém poměru), nebo později pouze představovalo krytí státem vydávaných peněz v podobě zlatého standardu.

Za všechno mohou špatné peníze

Autor jde v knize hodně daleko ve své snaze dokázat, jak velkou důležitost mají dobré peníze v našich životech. Nebojí se dovozovat příčinnou souvislost mezi kvalitou peněz a kvalitou umění, jídla, knih, vztahů a v podstatě všeho lidského.

V tomto ohledu mi jeho názory přijdou extrémní. Jeho postoj by se dal jednoduše shrnout tak, že zrušení zlatého standardu je strůjcem všeho špatného. Zlatý standard se naopak zase přímo zasloužil o všechno dobré. Život podle mého ale není tak jednoduchý a přímočarý. Naopak, jde o komplexní směsici a propletenec vztahů. Skutečnost, že zpětně můžeme mezi dvěma jevy sledovat určitou korelaci, ještě neznamená, že tyto jsou rovněž v příčinné souvislosti.

Příslušné pasáže knihy, které se zabývají uměním, rodinným životem a v podstatě vším, co nesouvisí přímo s ekonomií, je proto podle mého třeba brát s velkou rezervou. Dost možná je vhodné tyto části i přeskočit docela. Zejména v souvislosti s pandemií COVID-19 se Saifedean Ammous vybarvil jako typický sobecký covidiot. Svým způsobem tento jeho postoj není v ničem překvapivý a odráží jeho jiné celkem radikální názory vylíčené v jeho knize ve vztahu k umění, rodinnému uspořádání a životu obecně. Nedá se mu ale upřít relevance a přínos knihy ve vztahu k Bitcoinu a jeho ekonomickým dopadům v užším smyslu.

Bitcoin standard

Po vzoru zlatého standardu autor navrhuje peněžní systém založený na technologii Bitcoinu. Bitcoin jako protokol představuje technologii, která vykazuje všechny znaky tvrdých peněz. Tedy dobrých peněz. Z povahy některých charakteristik samotného protokolu ale není bitcoin vhodný například pro malé transakce.

Ammous proto navrhuje vystavět peněžní systém v několika vrstvách. V podstatě stejným způsobem, jak fungoval zlatý standard, pouze místo zlata zaujme bitcoin. Zlato představovalo základní vrstvu. Peníze používané v běžném životě pak představovaly vrstvu krytou zlatem. Stejně tak může bitcoin sloužit jako vrstva pro vypořádání páteřních transakcí mezi státy, bankovními institucemi atd. Na této základní vrstvě je pak možné vystavět další vrstvy. A přesně to se také děje.

Tak například Lightning Network představuje takovou vrstvu vystavěnou na Bitcoin protokolu určenou pro malé transakce a každodenní převody hodnoty. Liquid Network představuje něco mezi tím. Do budoucna lze rovněž očekávat další řešení postavená na dalších vrstvách Bitcoin protokolu. Mnohé výtky kritiků Bitcoinu, že jej není možné dostatečně škálovat pro menší platby tak lze překlenou vhodným nastavením těchto přídatných vrstev. Klíčové sdělení je, že peněžní systém založený na Bitcoinovém protokolu je zkrátka možný.

Pro koho je?

Navzdory mým postojům vůči autorovi, mohu Bitcoin Standard doporučit každému, komu přijde, že současný peněžní systém stojí na velmi vratkých základech. Předmluvu navíc napsal Nassim Taleb, nepochybně jako laskavost svému krajanovi – spolu s Ammousem jsou oba původem Libanonci. Co na tom, že se z důvodu rozdílných názorů na pandemii COVID-19 v loňském roce oba rozhádali. Taleb navíc podle všeho v letošním roce zaujal proti Bitcoinu negativní postoj. Pravděpodobně ale zejména kvůli skupině lidí, kteří Bitcoin podporují, a kteří se často v názorech na pandemii manifestují jako libertariánští covidioti (stejně jako Saifedean Ammous).

Bez ohledu na názorové zařazení ve vztahu k pandemii (které zde nechci více komentovat), Bitcoin může představovat alternativu k současnému peněžnímu systému. Jeho cena vyjádřená ve stávajících jednotkách národních měn je nejspíš to, co jako první upoutá vaši pozornost. Nicméně následně je možné dále se ponořit do králičí nory, kterou Bitcoin představuje. Bitcoin Standard je zkrátka zdrojem cenných informací pro každého, kdo chce vědět víc (nejen) o Bitcoinu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *