Technologie a IT

Jsou Winklevii „capo di capi tutti“ světa kryptoměn?

Zajímavý a skvěle vypravěčsky zvládnutý příběh o dvojčatech Winklevossových (Winklevii) a o jejich zapojení ve světě kryptoměn téměř na počátku jeho vzniku. O tom, co je to Bitcoin.

Facebook, venture kapitál… Bitcoin

Kniha začíná rozřešením sporu dvojčat Winklevossových s Markem Zuckerbergem o jejich účast a práva k Facebooku.

Autor věrně líčí nezdary, se kterými se dvojčata poté setkávala v jejich roli venture kapitálových investorů. Kvůli jejich sporu se Zuckerbergem nebyl nikdo v Silicon Valley ochotný přijmout jejich peníze. Facebook jednoduše představoval v mnoha případech vysněnou strategii exitu pro jednotlivé startupy. Jejich zakladatelé vyvíjeli své aplikace v naději, že jednou přijde den, kdy celý podnik prodají Facebooku za astronomické částky. Pokud ale v začátcích vezmou peníze od Winklevossových, předurčí celý tento prospekt k neúspěchu.

Winklevii se tak začali poohlížet po něčem jiném do čeho investovat nejen svoje peníze, ale rovněž svou energii. V důsledku sledu jistých událostí se dozvídají o Bitcoinu. Rychle rozpoznali příležitost a spojili se s některými vůdčími postavami v tomto prostředí.

Mezrich postupně představuje osobnosti jako je Roger Ver, Erik Voorhees a Charlie Shrem. Stejně tak popisuje první krůčky Winklevii v tomto prostoru, líčí povahu Charlieho Shrema a houstnoucí atmosféru mezi Rogerem Verem a dvojčaty.

Jak být antisystémový v rámci systému?

Winklevii měli podle Mezricha vždy snahu zasadit se o to, aby Bitcoin nefungoval zcela mimo systém, ale naopak, aby byl do systému integrován. To však neplatilo pro ostatní hráče v tomto prostoru. Charlie Shrem, někdejší bitcoinová superstar na to konec konců doplatil, když skončil ve vězení za obvinění spojená s Bitcoinem a praním špinavých peněz. Ne snad, že by on sám byl zapojen do nelegálních aktivit, ale jako CEO společnosti zprostředkovávající masám přístup k bitcoinu, zkrátka nedostatečně dbal na dodržování platného regulatorního rámce.

Příběh může pro mnohé představovat možná až moc velkou chválu na dvojčata, mně to ale nijak nevadilo. Autor věrně zachytil prostředí počátků Bitcoinu a jeho vyprávění ve mne zanechalo dojem, že šlo skutečně o divoký západ. Souhlasím s Mezrichem, že Winklevii si jako podnikatelé zaslouží respekt.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *