Může být válka přesná?

Mám rád Gladwellovy knihy. Jsou vždy velmi zajímavé a čtivé.

Nicméně, The Bomber Mafia nejspíš nebude mojí nejoblíbenější, protože nejsem žádný milovník druhé světové války ani nadšenec do letectví. To ale nic nemění na tom, že je fajn dozvědět se něco nového.

Tak například, dosud jsem nevěděl, co je to zaměřovač Norden (Norden bombsight) a ani jsem neměl žádné hlubší znalosti o rozsahu bombardování Japonska během druhé světové války.

Gladwell píše jak o historii, tak o specifikách letectví a bombardování.

Vojenský geek nebo buldok?

V každém případě, po přečtení knihy, kdybych si měl vybrat, myslím, že bych se zařadil do Hansellova týmu (jeden z bombardovací mafie).

Jeho pozice precizního bombardování přísně vojenských cílů působí jako něco, o čem není třeba diskutovat. To naopak, přístup Le Maye à la „nutné zlo pro větší dobro“, který v tomto případě sice pravděpodobně vedl k dřívějšímu ukončení války (ačkoli zpětně to těžko porovnáme s jinou alternativou), na mne působí jako něco, co bych si sám před sebou pravděpodobně nedokázal ospravedlnit.

Jsou tam opravdu hluboké myšlenky, které stojí za zamyšlení.

Pokrok nelze zastavit

Líbí se mi autorův komentář na konci knihy zasazený do kontextu rychlého zlepšení přesného bombardování ve srovnání se stavem během druhé světové války.

Le May vyhrál bitvu, ale Hansell vyhrál válku (vysvětleno tím, že bombardéry dnes dokážou přesně to, o čem snila původní bombardovací mafie – přesné bombardování).

Napsat komentář