5 tipů, jak číst více

Kolik knížek ročně přečtete? Tři, třináct, třicet? Každý z nás čte jinak rychle, což se odvíjí od času, který chceme/můžeme čtení věnovat, ale také od toho, jaké knihy čteme. Jednoduše napsanou romantickou komedii budeme číst zřejmě kratší dobu než Labyrint světa a ráj srdce od Komenského. Většina z nás však bojuje především s tím, aby se ke čtení vůbec přinutila. Pokud chcete číst více než doposud, níže uvádíme některé tipy, které se nám osvědčily!

1) Vytvořte si čtecí výzvu (Reading Challenge)

Abychom se po vysoké škole, během které nám na čtení knih už nezbývala energie, donutili číst, vytvořili jsme si s L. roční čtecí výzvu. Na lednici si na začátku každého roku připevníme papír se dvěma sloupci (L. a A.) a postupně si zapisujeme knihy které jsme ten rok přečetli. Počítáme pouze knihy přečtené od začátku do konce, což pomohlo především L., který knihy s velkou radostí vždy rozečetl ale skoro nikdy nedočetl. (Pozn. Do čtecí výzvy můžete zapojit kamarády nebo třeba i členy rodiny, kteří by se ke čtení rádi vrátili.)

Pokud nemáte ve svém okolí žádného nadšence, se kterým byste mohli v rámci čtecí výzvy soutěžit, nevěšte hlavu! Můžete soutěžit sami se sebou. Pro tento případ doporučujeme zapojit se do Reading Challenge v aplikaci Goodreads a nastavit si svůj roční cíl. Pokud si v aplikaci najdete přátele, budou vás ke čtení jistě motivovat i oni.

2) Založte knižní klub

Knižní kluby jsou na rozmachu, tak proč si taky jeden nezaložit? Pravidelné setkávání s dalšími knižními nadšenci může být při správné konstelaci opravdovým pohlazením po duši. Pokud pak zápasíte s tím, že se ke čtení nemůžete přinutit, přestože byste vlastně více číst chtěli, je knižní klub skvělým prostředkem k řešení téhle zapeklité situace. S naším knižním klubem se scházíme jednou za měsíc a na každé setkání čteme jednu knihu, kterou při předchozím setkání společně odhlasujeme (v návrzích možných knih se každý měsíc střídáme). 

Někdo by si mohl myslet, že knižní kluby jsou jen pro opravdové knihomoly, ale není tomu tak. Někteří z členů se do klubu přidali, pouze za tím účelem, aby je něco donutilo přečíst každý měsíc alespoň jednu knihu a představte si, že to funguje! Pokud pak budete mít v knižním klubu opravdové knihomoly a některá ze čtených knih se vám zalíbí, je dost dobře možné, že vám dotčený knihomol bude schopen doporučit jiné podobně laděné knihy a výroba dalšího knihomola začíná!

3) Vytvořte si zvyk

Také každé ráno po probuzení sáhnete po telefonu a při snídani zjišťujete, co nového se na sociálních sítích událo, zatímco jste spali? Nebo večer automaticky sedáte k televizi a vybíráte, na co se budete dívat, než půjdete spát? A co kdybyste některý z těchto návyků vyměnili nebo omezili a místo toho si otevřeli knihu? 

Hrozně často slýchávám: „To já bych nemohl(a) takhle hodně číst, na to nemám vůbec čas.“ je to však skutečně tak? Ti samí lidé mi totiž budou vzápětí vyprávět o tom, co se děje v jakém seriálu, který „sjíždějí“ nebo kdo sdílel jaké video na Instagramu. Často je to pouze o prioritách. A pokud je vaší prioritou číst více, tak byste měli četbu do volnočasových aktivit zahrnout. Na začátku si můžete stanovit, že budete číst minimálně půl hodiny denně. Pokud toto předsevzetí dodržíte několik dní po sobě, sami uvidíte, že se pro vás čtení časem stane rutinou, bez které si nebudete umět svůj den představit. (Pozn. Pro začátek doporučujeme zvolit opravdu poutavou četbu, do které se nebudete muset příliš nutit.)

4) Poslouchejte audioknihy

Audioknihy jsou skvělým způsobem, jak vstřebávat knížky, pokud zrovna nemáte čas uvelebit se v pohodlném křesle s čajem a sušenkami. Možná si budete muset chvíli zvykat (i já jsem s tím zprvu bojovala), ale stojí to určitě za to, nenechte se proto odradit tím, když vám nesedne první kniha, kterou zkusíte poslouchat. Já poslouchám audioknihy téměř kdykoliv na cestě (když jdu pěšky, v MHD i v autě) nebo třeba v posilovně (fantasy ve které se válčí nebo ve které zrovna probíhá nějaký drsný výcvik je na to naprosto ideální). Pokud pak budete poslouchat něco napínavého, nebudete se muset do těchto aktivit ani příliš nutit, případně vás nebudou tolik otravovat, protože budete zvědaví, jak bude vaše kniha pokračovat!

Pokud zvládnete poslech knihy v angličtině, pak určitě doporučujeme aplikaci Everand, která funguje jako Netflix, tj. za měsíční předplatné můžete z nabízených knih poslechnout kolik chcete (aplikace obsahuje mimo jiné i e-knihy). Další oblíbenou aplikací je pak Audible, tam si však knihy musíte kupovat, tj. knihy zde není možné poslouchat neomezeně. Pokud byste rádi audioknihy poslouchali, ale raději v českém jazyce, pak doporučujeme například Audiotéku.

5) Nečtěte, co byste měli číst, ale co chcete číst

Nečtěte knihy, o kterých si myslíte, že byste je měli číst i přesto, že vás vůbec nelákají a nestyďte se číst knihy, které vás baví. Pokud vás neláká Faust od Goetheho, tak se do toho určitě nenuťte a pokud si chcete přečíst detektivku, tak směle do toho! Knihy sice čteme mimo jiné proto, abychom se něco nového dozvěděli, ale také je v pořádku číst je jen proto, abychom si čtení užili. Čtení knih by rozhodně neměla být řehole. Pokud máte problémy s tím, že čtete méně, než byste si přáli, může to být způsobeno tím, že si vybíráte příliš náročné/hutné tituly, které se jedním dechem číst prostě nedají. Pokud tedy budete číst například naučnou literaturu, je naprosto v pořádku prokládat jí nějakou oddechovkou v podobě thrilleru/románu/detektivky apod.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou číst více než doposud, ale pamatujte, že konečné číslo není tak důležité jako to, že si ke knihám (znovu) najdete svou cestu.

Napsat komentář