• O Julianu Barnesovi a jeho nejnovější knize Muž v červeném kabátě jsem poprvé slyšel v podcastu Knižního klubu. (O tom „muži v červeném kabátě“ na Sargentově obrazu, tj. doktoru Samuelu Pozzim pak až poté, co jsem knihu otevřel.) Nicméně od té doby jsem s ní při každé návštěvě knihkupectví koketoval a bral ji do ruky. Vždy jsem…

    ·

    ,
  • Moc a morálka jsou hlavními tématy tohoto výběru aforismů z Nietzscheho knihy Lidské, příliš lidské. Překvapilo mě také, jak mnoho Nietzsche napsal o tématech, jako je láska, manželství, přátelství a vztahy obecně. Vybrané aforismy jsou silné a (někdy) temné, odvážné a vtipné (možná díky inspiraci La Rochefoucauldem, kterého Nietzsche, jak se zdá, velmi obdivoval). Hodně…

    ·

  • Na přebalu nového vydání Camusova Cizince vydaného v r. 2021 pod nakladatelstvím LEDA se uvádí, že se tento román brzy po prvním vydání stal synonymem existencialismu. K autorově nelibosti. Nevím, proč se to Camusovi nelíbilo, ale je pravda, že když se řekne Cizinec, asociace s existencialismem mi naskočí okamžitě. Lhostejnost nebo beznaděj? Nebo obojí? Při…

    ·

    ,
  • Kromě Prokrústova lože jsem přečetl celou sérii Incerto, ikdyž v obráceném pořadí (ne záměrně) – od nejnovější (Nasadit vlastní kůži) jsem postupoval až k nejstarší (Fooled by Randomness). Taleb v této knize vlastně nebyl tak arogantní a nepříjemný, jak obvykle vystupuje na Twitteru nebo ve svých pozdějších dílech. To mě velmi překvapilo. Nechápejte mě špatně,…

    ·

    ,
  • Když Nietzsche plakal je beletristické dílo, ve kterém jeho autor kombinuje fikci se skutečností. Autorem je Irvin D. Yalom, dle přebalu knihy, emeritní profesor psychiatrie na Stanfordu. V knize pracuje se skutečnými historickými postavami (dr. Breuer a prof. Nietzsche), kolem kterých vytváří fiktivní příběh a nechává je spolu položit základy dnešní psychoterapie (a ano, Freud je…

    ·

  • The Great Thinkers (česky: Velcí myslitelé) je sbírka esejů o vybraných velikánech všech dob z nejrůznějších oblastí od filozofie, politické teorie a východního myšlení až po sociologii, psychoterapii, umění & architekturu a literaturu. Ačkoli jsem se při koupi této knihy trochu obával, že skončí navždy nepřečtená v mé poličce, protože je to tak trochu bichle,…

    ·

  • Tuto legendární knihu od Douglase Adamse jsem četl už dříve, ale musím přiznat, že až její skvělé audio zpracování namluvené Vojtou Dykem mě přivedlo k tomu ji náležitě ocenit. Při poslechu (čtení) si člověk říká, že je to opravdu pořádná ptákovina. A taky, že ano. Ale geniální. Tak třeba odpověď na základní otázku života, vesmíru a…

    ·

  • Why You Will Marry the Wrong Person (Proč si vezmete nesprávného člověka) byla druhá kniha pod hlavičkou The School of Life, kterou jsem četl (tou další jsou The Great Thinkers). Musím říct, že se mi velmi líbí přístupnost a styl, s jakým jsou jejich knihy, včetně této, napsané. Evoluce v motivech k manželství Proč si…

    ·

  • „OMG, ty jsi přečetl tu celou knížku zhruba za 20 minut?“ Zeptala se A. „Já ji četla asi týden, dovolila jsem si vždy jen několik stránek denně, abych si ji mohla vychutnat co nejdéle.“ „Ale ano, myslím, že tato kniha je jako dort. Dort také sníš najednou a ne jen po jednom soustu každý den…

    ·